تمامي مطالب موجود در اين سامانه از وب سايت هاي ديگر و بدون دخالت انساني جمع آوري شده , لذا تمام مسئوليت آنها بر عهده وب سايت منبع ميباشد. مطالب مغاير با قوانين جمهوري اسلامي ايران را از طريق بخش تماس با ما به ما اعلام کنيد.


تبلیغات


سفر در زمان

ایا سفر در زمان امکان پذیر است.ایا ما میتوانیم به گذشته سفر کنیم و گذشته خود را تغییر دهیم.یا به اینده رفته و سرنوشت خودمان را ببینیم.بسیاری از انسان ها حسرت گذشته را میخورند و دوست دارند به گذشته برگردند و انسان ها و خاطرات از دست رفته شان را دوباره زنده کنند.اما ببینیم فیزیک چه نظری دارد.

استیو جفرتز استاد زمان چنین اظهار میکند که هیچ کس مفهوم درسته زمان را نمیداند.جفرتز و همکارانش زمان را با دقت زیادی اندازه میگیرند.اگر این کار با دقت انجام نشود دستگاه جی پی اس نمیتواند مکان دقیق جسم مورد نظر را برای ما بدهد از طرفی اثبات نسبیت انیشتین نیاز دقت بالایی دارد.

با استفاده از قوانین انیشتین میدانیم زمان به جاذبه مربوط است اگر جاذبه زیاد باشد یا ما با سرعت نور حرکت کنیم میتوانیم زمان را متوقف کنیم و به اینده سفر کنیم.پس مطابق قوانین فیزیک سفر به اینده امکان پذیر است.اما ایا این سفر یک طرفه است.

سال ها پیش گودل یکی از دوستان انیشتین نشان داد ااگر عالم با سرعت زیادی به دور خود بچرخد میتوان به گذشته سفر کرد.گرچه این امر تخیلی غیره ممکن است اما راه جدیدی برای دیگر دانشمندان برای سفر در زمان ایجاد کرد.فرنک تیپلر با قانون سیلندر های چرخان نشان داد سفر به گذشته ممکن است.او فرض کرد که یک سیلندر داریم با چرخیدن دور ان میتوانیم به گذشته سفر کنیم اما بعد فهمید یا باید سیلندر او بی نهایت باشد یا شی با سرعت نور به دور سیلندر بچرخد که ان سبب ایجاد پارگی در بافت فضا زمان میشد.

امروزه میدانیم سیاه چاله ها با جرم بسیار زیاد و با سرعت نور به دور خود میچرخند.پس شاید بتوان از انها برای سفر در زمان استفاده کرد.اما شان کارول میگوید با وارد شدن به سیاه چاله به دلیل جاذبه زیاد مرگ ما حتمی است.اما جای نگرانی نیس چون اجرامی شبیه سیاه چاله ها سفر در زمان را به ما ممکن میکنند.اسم این اجرام کرم چاله میباشد.کیپ تورن فیزیکدان بزرگی است که سال ها روی ان ها کار کرده است.این اجرام با نزدیک کردن دو نقطه فضا زمان به هم امکان حرکت سریع تر از نور را فراهم میسازند و از انها به عنوان میانبر های کیهانی یاد میشود.البته ریچارد گات در مورد مشکلات سفر در انها میگوید برای باز نگه داشتن یک کرم چاله به انرزی منفی نیاز است که این مفهوم مسخره به نظر میرسد. کرم چاله ها از اتم هم کوچک هستند و باز نگه داشتن انها کار بسیار دشواری است.

اگر ما بخواهیم به گذشته سفر کنیم باید سریع تر از نور حرکت کنیم که قوانین نسبیت این اجازه را نمیدهد اما نوع دیگه ای از فیزیک به ما این امکان را میدهد.بر اساس مکانیک کوانتوم سفر به گذشته امکان پذیر است.با استفاده از قانون لا مکانی میتوان با گذشته ارتباط داشت.این نظریه به این شکل است که اگر شما در این جا روی یک فوتون کاری انجام دهید ممکن است فوتون دیگر که میلیارد ها سال نوری از ما دور است را تحت تاثیر قرار دهد.انیشتین انرا عمل شبه وار از دور مینامید.با کمک لا مکانی میتوان به گذشته سیگنال فرستاد.

بیایید فرض کنیم سفر به گذشته ممکن باشد اما یه سوال و پارادوکس وجود دارد اگر مثلا ما داروی ضد سرطان را به گذشته بفرستیم ایا فردی که مرده دوباره زنده میشود.گات معتقد است ما فقط میتوانیم به گذشته سفر کنیم و حق تغییر انرا نداریم مثلا ما به گذشته برگردیم و سوار کشتی تایتانیک شویم نمیتوانیم سرنوشت انرا تغییر دهیم و قطعا کشتی با صخره برخورد خواهد کرد.گات به شوخی میگوید احتمالا علت غرق شدن کشتی به دلیل وجود مسافران زمان است که روی عرشه کشتی حضور دارند.

این مشکل تحت عنوان قضیه پارادوکس پدربزرگ مطرح میشود که چه اتفاقی می افتد اگر شما به گذشته برگردید و پدر بزرگتان را پیش از تولد پدرتون بکشید.مکانیک کوانتوم انرا با توجه به جهان های موازی حل میکند .از نظر کوانتوم اگر شما به گذشته برگردید و پدربزرگتان را بکشید مشکلی نیس پون در جهان دیگر پدربزرگ شما زندست و شما به دنیا خواهید امد.

امروزه البته گروه دیگر از دانشمندان سعی دارند با شبیه سازی های بسیار واقعی گذشته را باز سازی کنند.

اما مشکلات سفر در زمان هم چنان وجود دارند و ما انسان ها باید سعی کنیم تا انهارا حل کنیم.

تبلیغات
ورود به کانال تلگرام