تمامي مطالب موجود در اين سامانه از وب سايت هاي ديگر و بدون دخالت انساني جمع آوري شده , لذا تمام مسئوليت آنها بر عهده وب سايت منبع ميباشد. مطالب مغاير با قوانين جمهوري اسلامي ايران را از طريق بخش تماس با ما به ما اعلام کنيد.


تبلیغات


ماهیت زمان

زمان چیست.ایا زمان یک توهم است یا واقعا وجود دارد.فیزیکدانان و فلاسفه در حال تلاش برای یافتن جواب هستند و نظریات مختلفی هم در این راستا وجود دارند.

سال ها پیش نیوتون زمان را مفهومی مطلق در نظر گرفت.وی معتقد بود جهان یک ساعت مطلق بوده که توسط خداوند تنظیم شده است اما سال ها بعد انیشتین این مفهوم را رد کرد.متوجه شد که فضا زمان یک جیز واحد بوده و به هم وابسته میباشند.زمان وجود دارد تا اتفاقات همزمان اتفاق نیفتند .یک سالن موسیقی را در نظر بگیرید طبق نظر نیوتون چه موسیقی اجرا شود چه اجرا نشود زمان در حال گذر خواهد بود اما طبق نظریه انیشتین افراد با اجرای موسیقی زمان را بین خودشون ایجاد میکنند.طبق نظر او حال اینده و گذشته با هم وجود دارند ما انسان ها بسته به شرایط خود و مکانی که در ان هستیم انهارا درک میکنیم.با گذشت زمان ما بیشتر میفهمیم که حق با انیشتین بوده است.در یک ازمایشی دو ساعت کنار هم قرار داده شدند یکی حدود دوازده اینچ بالا تر قرار گرفت.در پایان متوجه شدند ساعت که به مرکز زمین نزدیک بوده زمانش کند تر بوده است که نظریه نسبیت عام انیشتین را تایید میکرد.حتی امروزه فرض میشود که زمان با جذر عمر انسان در گذر است.یعنی برای فرد ده ساله با سرعت رادیکال ده و برای هشتاد ساله با سرعت رادیکال هشتاد.یعنی رفته رفته سرعت میگیرد.

دیوید اینگلمن نظر کاملا متفاوتی دارد از نظر او زمان حاصل ذهن انسان میباشد.وی معتقد است ما با کمک ذهن خود زمان را درک میکنیم.بیماری اسکیزوفرنی حاصل از عدم درک زمان توسط ذهن انسان میباشد این بیماران نمیتوانند تفاوت زمانی را تشخیص دهند به همین دلیل نمیدانند که ایا کاری را انجام دادند یا نه.زقتی شما بشکن میزنید در ظاهر فرایند همزمان است ولی حرکت انگشت در زمان های متفاوت میباشد اما ذهن ما قادر به تشخیص نیس.

گروهی از فیزیکدانان معتقد هستند که زمان اصلا وجود ندارد.وقتی انها سعی در اشتی دادن نسبیت و کوانتوم داشتند به این نتیجه رسیدند.این نظریه به 2500 سال پیش بازمیگردد در جایی که پارمندیس  ادعا کرد چون برای وجود زمان نیاز به جنبش است و در جهان جنبشی وجود ندارد پس زمان هم وجود ندارد.اما طبق نظرتیم مادلین  این مشکل فیزیکدانانی است که با ریاضیات زیاد سروکار دارند.

ما انسان ها پیر میشویم اشیا فرسوده میشوند در کل جهت زمان از گذشته به حال بوده همه این ها نشانگر قانون اصلی و بنیادی فیزیک به نام انتروچی میباشند.شان کارول فیزیکدان انیستیتو کالیفرنیا نظر جالبی در این رابطه دارد.وی میگوید چرا جهان باید به سمت بی نظمی حرکت کند.او این گونه توجیه میکند که در ابتدا یک جهان بسیار یزرگ وجود داشته و به دو قسمت تقسیم شده یکی جهان ما و دیگری دو گلوی جهان ما که در ان انتروپی رو به کاهش است.

اگر نظریه ریسمان را اضافه کنیم کلا متفاوت خواهد بود.استیو واینستین فیزیکدان و فیلسوف پریمیتر معتقد است که اگر فضا در ریسمان ده یا نه بعدی باشد میتوانیم برای زمان هم ابعاد بالاتری در نظر بگیریم.زمان دارای دو بعد میباشد ودر دو جهت حرکت میکند افقی و عمودی.در نظریه کوانتوم به دلیل عدم قطعیت نمیتوانیم مکان جسمی را مشخص کنیم اما استیو معتقد است مکان ان مشخص است فقط در یک بعد غیره قابل مشاهده برای ما قرار دارد.اما این نظریه ریاضیات بسیار پیچیده ای دارد که هیچکس قادر به حل ان نبوده.

موضوع زمان بسیار پیچیده بوده و غیره قابل حل.طوری که فیزیکدانان را مقابل هم قرار داده اما همه انها در یک چیز مشترکن ان هم باور به اینکه روزی زمان قابل تعریف خاهد بود.

تبلیغات
ورود به کانال تلگرام